DS magazine
Bertrand Russell

"Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai

Powieść z 2018 roku, finalistka ubiegłorocznego Pulitzera. W 1985 na pogrzeb przyjaciela jedzie bohater, Yale. Nico był jedną z pierwszych ofiar AIDS, niedawno pojawiły się testy (tu zresztą pada zdumiewająco aktualnie brzmiąca wypowiedź "Nie sądzę nawet, żeby te testy działały. Skąd możemy wiedzieć, że to nie jest część tego samego spisku rządowego, od którego cały ten wirus się w ogóle wziął?"), żadnych leków jeszcze nie ma, partner Nica też jest chory. Yale miał szczęście, od paru lat jest związany tylko ze swoim partnerem Charliem, ale ma trzydzieści jeden lat i musi oglądać koszmarną śmierć kolejnych przyjaciół. Nie uderzamy jednak w ton tak minorowy, jak można by sądzić. Stypa przeradza się w szaloną imprezę, poznajemy siostrę Nica Fionę. W równoległym wątku w roku 2015 Fiona siedzi w samolocie do Paryża, gdzie ma się zatrzymać u znanego fotografa, jednego z paczki Nica i Yale'a, a tam zamierza poszukiwać córki. W 1985 natomiast Yale, pracujący w galerii sztuki w Chicago, otrzymuje od ciotki Nica i Fiony list mówiący o jakichś wyjątkowych obrazach czy szkicach, które mogłyby zostać przekazane w darze. Jedzie to sprawdzić.

Akcja rozkręca się powoli i wciąga niepostrzeżenie. To pięknie napisana książka, autorka z równą swobodą portretuje Yale'a w Boystown w Chicago roku 1985, co Fionę we współczesnym Paryżu. Jest delikatna, pełna czułości, i ma rewelacyjne wyczucie dramatyzmu. Wszystko przeżywałam razem z bohaterami: poszukiwania córki, poczucie winy, dochodzenie w sprawie malarskiej spuścizny, kolejne śmierci, które przecież nie są żadną niespodzianką. Prześliczny jest fragment, w którym współczesna Fiona wyobraża sobie, jak objaśniałaby bratu przyszłość, w której żyje. Jest tu również Paryż dwudziestolecia międzywojennego, pojawiający się we wspomnieniach Nory, w jakiś zaskakujący sposób skontrastowany z tym aktualnym, właśnie padającym ofiarą zamachów terrorystycznych. Makkai mogłaby właściwie zbudować świetną powieść na tylko jednym z tych tematów, ale połączyła je wszystkie w jakąś zdumiewającą pajęczynową konstrukcję, delikatną, wytrzymałą, świetlistą i oszałamiającą. To wzruszająca powieść o śmierci, zbierającej swoje żniwo nieustanie, od pierwszej wojny światowej po Paryż sto lat później; lecz to nie elegia, choć przepłakałam wiele końcowych stron. Jest to rzecz o utracie - i o tym, że zawsze pojawia się coś nowego w jej miejsce. Że zawsze zostaje nam pamięć.

– To zawsze tylko kwestia czasu, prawda? – odrzekł na to Richard. – Czekamy tylko, aż świat się rozpadnie. Kiedy wszystko trzyma się kupy, jest to zawsze li tylko jakiś stan przejściowy. (He said, “It’s always a matter, isn’t it, of waiting for the world to come unraveled? When things hold together, it’s always only temporary.”)

W tłumaczeniu i korekcie zdumiewające kwiatki: "były w dragu" ("in drag" - przebrane za kobiety), "sytuacja wymagała natychmiastowego spurtu" (!), "nie podpadło jej to" w znaczeniu "nie zwróciła na to uwagi" (dwukrotnie), "nie da się inaczej zrobić dobrego zdjęcia, musi być światło", gdy w oryginale mowa o "spot of light", czyli niemożliwości zrobienia dobrego zdjęcia bez odblasku; "prezerwatywa z jagnięcej skóry"; "Bo nie chciał nigdzie wychodzić i tęsknić za Romanem" = " Because he didn’t want to go out and miss Roman". Dziwaczna "sroka" jako "Feef", zdrobienie od Fiony. Początek brzmi w ogóle na tyle niezdarnie, że wahałam się, czy nie sięgnąć jednak po oryginał, ale dalej jest lepiej, na szczęście.

2020-07-08 08:00:42 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem