DS magazine
Bertrand Russell

"Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie" Mariusz Urbanek

Kiedy dziewiętnastoletni Bolek Długoszowski, syn Bolesława, zdawał maturę we Lwowie w roku 1900, od Powstania Styczniowego dzieliło ich mniej czasu niż nas od stanu wojennego. A wtedy czas płynął wolniej - nic dziwnego, że musiało to być żywe wspomnienie, zwłaszcza dla ojca Bolka, który walczył w Powstaniu. Przekazał synowi tradycję ułanów i marzenia o niepodległości. Na razie jednak młody Długoszowski kończy medycynę we Lwowie. Jest zdolny, wszechstronnie utalentowany, przystojny, prawdziwa dusza towarzystwa. Żeni się ze śpiewaczką i wyjeżdżają szlifować paryskie bruki, jak wszyscy w tamtym czasie. Bywa u Mickiewiczów i w "polskich" kawiarniach. A w 1914 wraca walczyć u boku Austriaków, z Rosjanami, o wolną Polskę. Przy okazji odwiedza w Oblęgorku swojego idola Sienkiewicza, który nie chce go przyjąć i krytykuje bratanie się z Niemcami. Wieniawa potem będzie opowiadał o tym w zupełnie inny sposób.

W czasie wojny podbija serca wszystkich, pisze piosenki, walczy, czaruje, jeździ z tajnymi misjami dyplomatycznymi, siedzi w celi śmierci na Łubiance. Zostaje adiutantem Piłsudskiego, potem będzie jego prawą ręką. To on uczestniczy w przygotowywaniu przewrotu majowego, to on stoi na słynnym moście. To jego w 1933 marszałek wyśle z delikatną misją do Francuzów - miał zaproponować im atak na Hitlera. Oczywiście nie byli zainteresowani. Ciekawe, jak wyglądałby teraz świat, gdyby byli. Być może biednych niesłusznie zaatakowanych Niemców wspomogliby Rosjanie, i nikt by się za rozebraną tym razem skutecznie Polską nie ujął.

Wieniawa wydawałby się idealnym kandydatem na prezydenta, najwyraźniej jednak nie był zainteresowany. Jedyną jego pasją byli szwoleżerowie. Nieważne, że to niepraktyczne, z czasów minionych, za to piękne. Wspomagając cały czas Piłsudskiego, został ostatecznie generałem. A potem zaczął pić, niestety. Do roku 1938, kiedy to został ambasadorem w Rzymie, a tam próbował porozumieć się z Galeazzem Ciano, włoskim ministrem spraw zagranicznych, zięciem Mussoliniego (swoją drogą jego dzienniki muszą być fascynującą lekturą), który prywatnie nawet martwił się o przyszłość Polski i wcale nie chciał wojny, ale oczywiście było już za późno.

Urbanek wzmiankuje spisywane przez swojego bohatera wspomnienia, zapaliłam się więc natychmiast, że może bym je przeczytała. Następnie autor przytacza fragmenty, i już po pierwszym zdaniu ucieszyłam się, że istnieje ta biografia i nie muszę czytać wspomnień. Są napisane tym potwornie kwiecistym stylem, od którego bolą zęby, i który z masochistyczną lubością czytuję czasem w wyimkach z gazet sprzed stu lat. Taki sposób pisania wtedy obowiązywał, co nie znaczy, że nadawałoby się to w całości na lekturę. Biografia zaś świetna. Cały ten życiorys i bohater nadają się na naprawdę znakomity film, i nawet nie trzeba by było wiele upiększać - ale być może jak zwykle nie nadążam, i już został nakręcony? Urbanek wielokrotnie podkreśla, że opowiadane o bohaterze liczne i barwne anegdoty były co najmniej mocno przesadzone, a często nieprawdziwe; natomiast istotna i wiele mówiąca jest chęć ludzi do ich tworzenia, wierzenia, i przekazywania dalej.


2020-04-22 09:21:27 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem