DS magazine
Bertrand Russell

"Uległość" Michel Houellebecq

Narrator zrobił doktorat z twórczości Huysmansa, pracuje jako adiunkt na Sorbonie, jest czterdziestoletnim intelektualistą - i maczo, co mu wypomina była dziewczyna, on nie zaprzecza. Tu jest sprzeczność. Dlaczego wymoczkowaty pięknoduch, który nie zamierza zakładać rodziny ani wiązać się na stałe, jednocześnie twierdzi, że kiedyś było lepiej, małżeństwa były trwalsze, i rodziło się więcej dzieci? Być może dlatego, że jest to punktem wyjścia do dalszych rozważań. Podobno od tradycji rodzinnych się nie odchodzi (polemizowałabym), osoby wychowane w religijnej rodzinie przekazują te wartości dalej, a ponieważ jednocześnie lepiej się rozmnażają, długofalowo musi nastąpić powrót do religii. Państwo świeckie jest tylko chwilowym zachwianiem rzeczywistości. W dalszym ciągu książki mamy wybory w 2022, do drugiej tury przechodzi kandydatka Frontu Narodowego (jak rzeczywiście było w 2017, chociaż piszący to w 2014 autor prognozował wygraną Hollande'a) i kandydat założonego w 2017 Bractwa Muzułmańskiego (to na razie tylko w świecie powieściowym). Wygrywa ten ostatni, uzyskując poparcie między innymi katolików, ponieważ muzułmanie szanują chrześcijaństwo. Wielokrotnie o tym z nimi rozmawiałam, potrafią cytować Biblię, i mówią, że wolą katolika od ateisty - ten pierwszy musi tylko zmienić religię, a wierzą przecież w tego samego boga.

Nowy prezydent robi z Sorbony uczelnię islamską i odsyła narratora na przedwczesną emeryturę, płacąc mu bardzo wysoką rekompensatę. Podnosi również kwoty świadczeń na dzieci, żeby kobiety zrezygnowały z pracy, dzięki czemu natychmiast zmniejsza się bezrobocie. Za to obniża nakłady na szkolnictwo, jest teraz obowiązkowe tylko do 12 roku życia, a kobiety na pewno nie powinny edukować się dalej, mają się przecież zajmować domem i rodziną. Jest to wszystko napisane bardziej publicystycznie niż powieściowo, ale jest to bardzo ciekawa wizja.

Kolejna niewątpliwie inteligentna (choć "Mapie i terytorium" nie dorasta do tylnej okładki), starannie obmyślona i miejscami błyskotliwa książka, do której mam parę zarzutów. Po pierwsze, autorze, jak chcesz pisać powieść futurystyczną, to dobrze, żebyś nadążał za teraźniejszością. Co w 2022 robią taksówki, Meetic, i papierowe książki? Już w 2015 były passé. Po drugie, pomysł płacenia strasznych pieniędzy wykładowcy specjaliście od Huysmansa jest całkiem absurdalny. Po trzecie, nie przekonało mnie nieszczere płakanie nad losem kobiet sprowadzonych przez islamską władzę do roli kucharek i kochanek (oraz w domyśle matek, ale to Houellebecq jakoś zupełnie pominął, co też jest swoją drogą ciekawe), ponieważ narrator (i zdaje się, że autor też) jest mizoginem i tego nie ukrywa. W ogóle nie przekonuje mnie straszenie upadkiem świata zachodniego opartego na chrześcijaństwie, bo uważam, że to naturalna kolej rzeczy. Jedne kultury przemijają, inne powstają, każda ma wady i zalety. Jak wygląda kraj rządzony przez katolików, akurat wiem, i to nieco lepiej niż Houellebecq. Wyjechałam stamtąd.


2019-02-07 09:54:04 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem