DS magazine
Bertrand Russell

"Troubled Blood" Robert Galbraith

Rok po "Lethal White", jest więc 2013. Robin jest w trakcie bardzo trudnego rozwodu, Matthew oskarża ją, że wyszła za niego wyłącznie dla pieniędzy. Jest też pochłonięta śledzeniem pewnego bigamisty, Strike jest bowiem w Kornwalii, gdzie umiera jego ciotka Joan, która go wychowała. To okazja, żeby odnalazł swoich przyjaciół z dzieciństwa. Oraz do spotkania pewnej pani, która chciałaby, żeby znany detektyw zajął się sprawą zaginięcia jej matki. Nie jest to zdarzenie pierwszej świeżości, datuje się bowiem na rok 1974, czyli rok urodzenia Cormorana, który chyba dlatego, wbrew logice, postanawia rzucić na to okiem. Zaczynają żmudne dochodzenie, połowa książki składa się z rozmów ze świadkami, plus codzienność Robin i Strike'a. Niewiele się dzieje, ale czyta się to świetnie, ponieważ Rowling tworzy znakomite postaci, również te poboczne, i starannie analizuje powiązania między nimi. Sądziłam pierwotnie, że to zaginięcie sprzed czterdziestu lat będzie tylko punktem wyjścia do jakichś bieżących wydarzeń, otóż nie, stanowi centrum książki.

Jest to właściwie powieść psychologiczna i socjologiczna w najlepszym brytyjskim stylu, i choć zagadka kryminalna jest naprawdę solidnie obmyślona i istotna, to równie ważne są wątki poboczne, przyglądanie się temu, co ludzie ukrywają przed sobą nawzajem. Wnikliwa i nieodmiennie poważna, Rowling dotknęła tu chyba wszystkich wątków współczesnych: podejścia do umierania, nacjonalizmu szkockiego, różnic rasowych i klasowych, feminizmu oglądanego z różnych punktów widzenia, wychowywania się bez ojca, dick pics (nie żartuję, i to jest cudowna scena); jest to w końcu, a może przede wszystkim, rzecz o różnych odcieniach przyjaźni. Wszystko to połączone w bardzo płynną, bardzo naturalnie wyglądającą, realistyczną całość. Dzięki temu, że kryminalne wydarzenia miały miejsce dawno temu, możemy obejrzeć ich konsekwencje ciążące na rodzinach przez wiele kolejnych lat, to jeszcze jeden z tematów zazwyczaj w kryminałach nieporuszanych. Zaskakująco dobra, być może najlepsza książka autorki, i w ogóle po prostu świetna lektura, wyrastająca ponad szufladkowanie gatunkowe.

W kwestii zagadki kryminalnej, zwróciłam uwagę na właściwe alibi, ale potem o tym zapomniałam, zmylona kolejnymi tropami. Jeśli to było celowe, to zrobione mistrzowsko. Domyśliłam się natychmiast, czym zajmowała się Elinor, i tu jestem pewna, że to specjalnie tak napisane, żeby czytelnik czuł się lepszy od przemądrych bohaterów. Xbńpbjr hebqmval Ebova cemrfłbqmbar bxebcavr, nyr anyrżnłb vz fvę cb glpu jfmlfgxvpu cemrwśpvnpu v j mnfnqmvr cb glpu cvępvh gbznpu. Hwęłb zavr oneqmb, żr gb cbyvpwnag olł jnevngrz nfgebybtvrz (m gą nfgebybtvą whż bqebovaę cemrtvęłn), n avr młbpmlńpn. J btóyr cbqbon zv fvę fmnyravr cemlmvrzabść grw moebqav, żnqalpu jlzlfłój v xbzovabjnavn. Ebmzbjn m Perrqrz qbfxbanłn. Ebova mhcrłavr avrcbgemroavr gnx fvę cemrwzhwr glz ebmjbqrz, wrfg bpmljvfgr, żr Znggbjv oęqmvr an glz oneqmvrw mnyrżnłb, jlfgnepml cbpmrxnć - nyr gb łngjb zójvć bfbovr m mrjaągem, bpmljvśpvr. Nie mam się do czego przyczepić. Występują co prawda ciemne soczewki jako element przebrania, ale zaraz potem jest i peruka i profesjonalny makijaż.

Nie udało mi się uniknąć przed lekturą rzucenia okiem na opinię, jaka to kontrowersyjna książka, bowiem znana transfobka Rowling umieściła tam seryjnego mordercę przebierającego się za kobiety. (Później wyszło na jaw, że to tylko jeden recenzent, z sobie tylko znanych pobudek postanowił taki idiotyzm chlapnąć, ale tego przed lekturą nie wiedziałam). Widziałam istotnie głupawe i niepotrzebne tweety autorki na ten temat, do jej podejścia do kobiet w poprzednich tomach też miałam pewne zastrzeżenia, postanowiłam zatem zwrócić szczególną uwagę na tematy drażliwe. Już w drugim rozdziale pojawia się żyjąca razem para pań, do czego Cormoran ma podejście wzorcowe, po prostu mówi o tej drugiej per "żona", rzecz jest pokazana absolutnie naturalnie, nie wygląda ani na wpychaną na siłę ani na epatowanie: normalność. Dalej Robin zwraca uwagę na to, jak traktują ją współpracownicy pod nieobecność Strike'a, i rozważa własne reakcje na to, jak podrywa ją jeden z nich, nie przejmując się zupełnie brakiem wzajemności. To kolejne świetnie napisane i trafnie zaobserwowane kawałki. Następnie, jest tu bardzo dużo trafnych rozważań o związkach męsko-damskich, o tym, jak bycie singielką teoretycznie jest całkiem normalne, praktycznie jednak jest traktowane inaczej. Rowling podjęła również temat dziewczyn pracujących ciałem, tutaj zwłaszcza jako króliczki Playboya. Jest to rzecz, którą uważam za zupełnie pominiętą ze społecznego punktu widzenia, niesłusznie - ten rodzaj zarobkowania był, jest i będzie, zakazać się go nie da, i zresztą nie miałoby to wcale dobrych konsekwencji. Społeczeństwo powinno w końcu uczciwie rozważyć, jak jest to przedstawiane młodym ludziom, jakie są niebezpieczeństwa i ryzyko, jaki wybór daje się chętnym robić w ten sposób fortunę, zamiast nadal pruderyjnie na ten temat milczeć (ucieszyło mnie, że jest to również interesująco poruszone w "Gwiazdorze").

Morderca owszem (to nie jest spoiler, ten morderca siedzi od lat, wiadomo o nim od samego początku), przebrał się za kobietę - w celach przestępczych, wyłącznie. Ja jestem całym sercem za prawami wszystkich ludzi bez względu na kolor, orientację i gender, nie mogę sobie w ogóle wyobrazić, jak można im te prawa odbierać. Natomiast jeśli dążymy do świata, w którym szwarccharakter nie może mieć ciemnej skóry albo nie może się przebierać za kobietę, to ten świat nie będzie mi się podobał.


2020-10-14 08:09:54 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem