DS magazine
Bertrand Russell

"Telegraph Avenue" Michael Chabon

Oakland, sierpień 2004 (książka jest z 2012), sądząc po tym, że piętnaście lat temu Archy Stallings był świeżo upieczonym weteranem wojny w Zatoce. Teraz on i Nat Jaffe prowadzą malutki sklep z płytami, Brokeland Records. Mają przejebane, co mówią im kolejni znajomi, a to dlatego, że dwie przecznice dalej, na Telegraph Avenue "Gibson „G Bad” Goode, niegdyś najlepszy rozgrywający Pittsburgh Steelers, prezes i przewodniczący zarządu Dogpile Recordings, Dogpile Films, dyrektor Goode Foundation i piąty najbogatszy Afroamerykanin" zamierza otworzyć drugą galerię Thang z sercem w postaci ogromnego salonu multimedialnego Dogpile, gdzie będą również rzadkie winyle. Tego wszystkiego dowiadujemy się z wielogłosowej, dygresyjnej, detalicznej narracji, typowej dla Chabona. Każda płyta jest szczegółowo opisana, z podanym wydawnictwem i rocznikiem, co z jednej strony sprawia, że miałam ochotę zapytać "Chabon, ale tobie od słowa płacili właściwie?", a z drugiej strony - tworzy ten świat.

W kolejnym rozdziale Luther Stallings, niegdysiejszy mistrz karate i aktor w podrzędnych filmach walki, robi zamieszanie na Wystawie Kart Kolekcjonerskich i Sportowych w East Bay, gdzie Gibson Goode rozdaje (choć raczej sprzedaje) autografy. Resztę stron zaludniają całą mocą swych osobowości: radny Chan Flowers, pan Jones z gadającą papugą Pięć Osiem na ramieniu, żony Archy'ego i Nata - położne, pan Singletary, Król Lansu i właściciel lokalu, w którym mieści się sklep; a w końcu czternastoletni Julie i Titus. Stylizowana na "Ulissesa" (ulubioną książkę ojca Nata, Chabon nie wierzy w subtelne aluzje i woli machać sztandarami), nieznośnie przegadana, pełna barokowych metafor, wielokrotnie złożonych zdań, cytatów i aluzji do kultury wraz z popkulturą, szalona, wielobarwna, plastyczna, drobiazgowa, zabawna - cudowna książka.

Może budzić drobne ukłucie rozczarowania, że to znowu odmiana "Kavaliera i Claya", ale to zachwycająca przygoda literacka w najlepszym gatunku. Najwyżej cenię minimalizm i prostotę, lecz mam zakątek w sercu specjalnie dla pewnego rodzaju nieposkromionego rozbuchania ocierającego się o kicz, jeśli konsekwentne i szczere, a tego Chabonowi odmówić nie można. Kręciłam głową z rozbawionym niedowierzaniem, odkrywając, że cała trzecia księga to jedno zdanie - naprawdę, czy żyjemy w 1920 albo chociaż w 1950, żeby przy takich sztuczkach obstawać, poza tym średnio zdolny korektor umiałby tam bez problemu powstawiać kropki i wielkie litery - ale ostatecznie mnie to jednak cieszy, tak samo jak kolejna rozszalała metafora wyciągnięta chyba prosto z jakiejś zagrody dla metafor hodowlanych, jak kaczki tuczonych na pasztet powieści.

To wspaniała, szalona powieść o ojcostwie w wielu różnych odmianach, braku ojca, dorastaniu do bycia ojcem, dorastaniu do bycia synem; o niemożliwej, ale jednak przyjaźni między czarnymi i białymi, przez trzy pokolenia męskie i jedną parę damską; o marzeniach i mrzonkach; o wybaczaniu.


2020-10-04 09:40:29 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem