Z londyńskiego metra

dees (26.01.2017, 09:08)
p. nie wiedziałam że te liczby są aż takie. Ale myślę, że to nie tylko francuski problem, w Polsce bardzo dużo się ostatnio mówi o smogu, jakoś nie sądzę, żeby to był problem ostatnich miesięcy. tak, w ogóle najchętniej zakazałabym samochodów. Winietki dopiero weszły, oby się sprawdziły na dłuższą metę.
p. (26.01.2017, 08:36)
to bardzo powazna sprawa. We Francji zanieczyszczenie powietrza jest przyczyna 48.000 zgonow co stanowi ok. 9% wszystkich zgonów rocznie. Jest to trzecia po tytoniu (78000) i alkoholu (49000) przyczyna śmierci we Francji i nowe zarzadzenia wprowadzone pod koniec 2016 sa logiczna konsekwencja powaznego zagrozenia dla zdrowia publicznego jakim sa drobne czastki, emitowane glownie przez samochody z napedem dieslowskim. Niestety od wielu lat lobby francuskiego przemyslu samochodowego skutecznie opoznialo wprowadzenie drastycznych metod regulacyjnych a zwlaszcza zaprzestania promocji samochodow na rope poprzez polityke cenowa ropy. Dzis ponad 45% parku to samochody dieslowskie, nic wiec dziwnego, ze spoleczna akceptacja nowych przepisow zabierze troche czasu. W winietki, o ktorych wspominasz (koszt ok.4.5 Euro) wyposazono do tej pory zaledwie 2 miliony samochodow a park liczy ponad 40 milionow !---
W grudniu ze względu na smog mieliśmy w rejonie paryskim przez ponad tydzień "circulation alternée": w dni parzyste mogły jeździć tylko auta z parzystymi rejestracjami, w nieparzyste odwrotnie. W tym roku wprowadzono winietki na szybę klasyfikujące auto według poziomu produkowanych zanieczyszczeń, obowiązkowe od 16 stycznia. Mój paroletni samochód ma 1, 0 mają tylko pojazdy elektryczne. W tym tygodniu, ponieważ utrzymuje się zimna i bezwietrzna pogoda, mamy znowu atak smogu, jednak zamiast parzystości numerów rejestracyjnych wprowadzili zakaz poruszania się aut o poziomie 5 i niższym. W moim przypadku niewiele to zmienia, ja mam rower i maskę antysmogową.
Londyn, chyba z metra

Tatry, ach Tatry...

Chata pod Rysmi

Z Norwegii od Ferity

Z Argentyny od Magdy

Szkockie góry od Bere

Od Kamenari

Golden Gate Bridge; od Ani

Z Krymu od Ani