DS magazine
Bertrand Russell

"Seks w wielkich miastach" Aleksandra Gumowska

W roku 2007 reporterka podążyła śladami niezapomnianego Fileasa Fogga, 135 lat po nim odwiedzając wielkie metropolie. I zupełnie odmiennie od tego powściągliwego Anglika, wypytując ich mieszkańców o sprawy intymne. W tamtym roku po raz pierwszy w dziejach ludzkości więcej osobników naszego gatunku mieszkało w miastach niż poza nimi. Gumowska postanowiła się dowiedzieć, jak to skupienie ludzi w jednym miejscu plus postęp technologiczny zmieniło podejście do seksu i związków. Pociągnęła ten temat dziesięć lat później, sprawdzając, co stało się z jej bohaterami. Powstał fascynujący kalejdoskop pokazujący, w jak ciekawych czasach przemian żyjemy.

Zaczynamy z grubej rury, bo opowieścią o pani, która w Londynie organizowała eleganckie imprezy dla swingerów. Wiadomo, temat samograj, można się rozmarzyć, jak to barman trzy godziny harcuje z jedną panną; ja się nieco krzywiłam, bo co to niby ma wspólnego z przeciętnością mieszkańców stolicy? Druga opisywana londynianka też ma niewiele, gdyż to striptizerka pochodzenia wenezuelskiego, aktualnie myśląca o zmianie pracy i miasta. W suchym przerywniku dowiadujemy się, że u Brytyjczyków wzrasta sprzedaż akcesoriów erotycznych, oglądalność porno i czytelnictwo erotyki, spada natomiast zadowolenie z seksu oraz libido.

Następnie przenosimy się do Paryża, gdzie jest już nieco zwyczajniej, czyli autorka spotyka w miarę normalnych ludzi, rozwodzących się nad tym, jak to dzięki aplikacjom wyrywają partnerów na tony, a przynajmniej na dziesiątki. Zasady są proste: nie tracić czasu, nie spodoba się, to odłożyć na półkę i sięgnąć po następną/następnego. I niesłychanie trafne spostrzeżenie "Nigdy nie czuł, że przynależy do Paryża. Paryż, uważa, należy do tych szczęśliwców, którzy się w nim urodzili, mają rodzinę i odziedziczone nieruchomości. Nie ma ich wielu."

Całkowita zmiana tonu, czyli Kair. Skupiamy się na poszukiwaniu męża lub żony, tu bowiem relacje damsko-męskie się do tego ograniczają. Dobrze sytuowane panny z wielkich miast życzą sobie mieszkania co najmniej 150-metrowego i oczywiście zaręczynowego pierścionka z diamentem. Powszechny jest hidżab, autorka opisuje również kobietę, pracownicę naukową, noszącą nikab. Kobiety i mężczyźni nie mogą iść razem do domu pod żadnym pozorem. To wszystko ciekawe, ale mam jednak pretensję, że autorka nie dotarła głębiej. Mam uwierzyć, że w gigantycznym mieście, bez względu na obowiązujące prawo i obyczajowość, nikt nie uprawia seksu pozamałżeńskiego? Co z tymi młodymi Egipcjanami uwodzącymi białe turystki: czy to działalność ograniczona do kurortów? Zapewne samotnej białej kobiecie było trudno dotrzeć do tych informacji, szkoda.

Bombaj: tu podobnie, oglądamy szczegółowe przygotowania do ślubu. Wesela w Indiach to gigantyczny przemysł. Kasty nadal się liczą, choć nieoficjalnie, małżeństwa są aranżowane, kobieta musi mieć posag, mężczyzna posag otrzymuje, dlatego przerywa się ciąże z dziewczynkami. Wszystko wiadomo. A potem kompletna zmiana tonu, ten sam kraj, inny temat: Kalkuta, i zamordowany pan młody, który ośmielił się popełnić mezalians. On biedny, choć wykształcony, ona bogata, jej ojciec nie zniósł tego nieposłuszeństwa. Przejmujące.

Niespełna 3 tysiące km dalej Singapur i nadzór państwa nad wszystkim. Mieszkania od państwa, a wszystkie są tegoż własnością, mogą kupić wyłącznie małżeństwa oraz teraz już single po trzydziestce. Homoseksualizm karany jest dwoma latami więzienia. Parlament dyskutował o zniesieniu tej kary, premier oświadczył, że to spowoduje bunt konserwatystów, trzeba zapis zostawić, ale obiecał, że będzie on martwy. Ten sam premier ponawia prośby o rozmnażanie się, współczynnik dzietności w roku 2017 wynosił 1,2.

Hongkong. Tu podobno wszyscy mają oficjalne kochanki, co słyszymy od słynnego seksuologa, głoszącego, że powinno się zalegalizować małżeństwa poligamiczne (ponownie - zostały zakazane w roku 1971), po co ludziom narzucać, ilu mają mieć partnerów. Monogamia na dłuższą metę się nie sprawdza: choć tenże profesor żyje w takim właśnie związku od 45 lat.

W Szanghaju liczą się pieniądze - mężczyzna kocha, to płaci. Jeśli nie zarabia dostatecznie dużo, na żaden związek nie ma szansy. Obcokrajowcy są mile widziani, w przeciwieństwie oczywiście do Tokio, gdzie seks uprawia się właściwie całkiem otwarcie, w hotelach miłości (mających obłożenie 400%). O ile się uprawia: ponad 40% Japończyków w wieku 18-34 nigdy tego nie robiło. Za to mają lalki. Ale podobno nie aż tyle, ile sądzą cudzoziemcy.

Kończymy tę wyprawę w Stanach. San Francisco, gdzie smutno. W lutym 2004 burmistrz postanowił udzielać ślubów parom tej samej płci. Chętni stali w kolejce całymi dniami, ale te małżeństwa zostały wkrótce sądownie anulowane. Jednak w 2008 wprowadzono tam możliwość takich ślubów, a parę lat później w całych Stanach. Pojawiają się tutaj również przeprosiny premiera Kanady, o których pisała też Joanna Gierak-Onoszko. Ostatecznie więc nie jest tak całkiem beznadziejnie. I w końcu Nowy Jork, gdzie panują single i domagają się zaprzestania finansowego wspierania wyłącznie małżeństw (słusznie).

2020-07-18 12:51:46 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem