DS magazine
Bertrand Russell

"Prince Polonia" Max Cegielski

Indie, Delhi, 1987, przyjeżdżają tu po raz pierwszy Jan i Radek, ale to nie jest opowieść podróżnicza. Chłopcy niczego nie zwiedzają: będą handlować. Zainwestowali oszczędności w lot, z międzylądowaniem w Dubaju, gdzie kupili whisky. W plecakach przywieźli elektronikę z Polski (oczywiście nielegalnie), sprzedadzą wszystko z trzy-, czterokrotnym przebiciem. W Polsce oczywiście jeszcze bieda po stanie wojennym, lata dzikiego kapitalizmu są jeszcze przed nami, ciągle przecież są kartki, ale już można kupić wystarczająco wiele rzeczy, żeby było co sprzedawać w Indiach, gdzie chłonie się wszystko. Za zarobek można kupić tanie bawełniane ciuchy i wysłać paczką do kraju; sama jeszcze doskonale pamiętam te indyjskie sklepy, a nawet parę ubrań w nich kupionych.

Bohaterowie są ze Szczecina, poznali się w 83 na obozie w NRD, szli do klasy maturalnej. Nieco zagubionego, nieżyciowego Radka wciągnął na swoją orbitę przystojny, przebojowy Jan, nauczył go handlu i obchodzenia się z dziewczynami. W następnym roku szkolnym będą razem wzdychać do nowej uczennicy w szkole, Magdy, przybyłej z Zachodu, obytej, atrakcyjnej i niedostępnej. Oglądamy to wszystko oczami raz Radka, raz Janka, raz obserwatora zewnętrznego, który spisuje opowieść o nich, potem komentowaną w pierwszej osobie przez samych bohaterów. Na początku trudno się w tym połapać, a narratorzy nie różnią się tak bardzo, żeby te ciągłe przeskoki miały sens, ale potem historia łapie rytm. A poza tym wciąga. Tę handlową rzeczywistość lat 80-tych pamiętam z opowieści, moja Matka była bodaj w Baku, oczywiście ona ze swoim ujemnym zmysłem handlowym nie miała pojęcia, że można, a nawet należy tak postępować. Podobno była zaskoczona, kiedy panie z wycieczki powyciągały jakieś dobra z walizek, a etażne się na to rzuciły.

Wracając do książki, Janek się rozkręca, opracowuje własną pętelkę Singapur–Berlin–Moskwa–Delhi, dorabia na boku, sprzedaje przywiezione dobra na Stadionie, wysyła polskie dżinsy do Związku Radzieckiego. Oczywiście to wszystko nielegalnie, chłopakom trzeba podrasować paszporty. Lecąc przez Moskwę, cudem unikają wielkiej wpadki w Delhi. Ich boss będzie musiał zmienić strategię.

Odrobinę żałowałam, że to nie reportaż, ale niewątpliwie jest tu wystarczająco dużo prawdy. Cegielski wkłada w usta Jankowi wypowiedź na ten temat: „zresztą jakie to ma znaczenie, ludzie chcą wciągającej opowieści, a czy to się wydarzyło naprawdę, czy nie, co to kogo obchodzi.
Ty może uważasz, że to różnica? Masz z tym problem?
Macie jakieś tam zasady i kodeksy honorowe dziennikarstwa, że wolno albo nie wolno?
Mnie, jako czytelnika, to nie interesuje
.”

Czytając o polskich dyplomatach w Indiach, natychmiast pomyślałam o „Kamiennych tablicach”, choć czytałam je niemal dosłownie wieki temu. Otóż Cegielski w posłowiu wymienia tę właśnie książkę jako inspirację. Czasem przeraża mnie własna mózgownica i jej skojarzenia.

2020-07-28 09:20:22 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem