DS magazine
Bertrand Russell

"Połówka żółtego słońca" Chimamanda Ngozi Adichie

Nigeria, lata sześćdziesiąte. Nastoletni Ugwu zaczyna pracę jako służący u pana z uniwersytetu, posiadającego piękny dom. Chłopak pierwszy raz widzi wodę płynącą z kranu i nie może uwierzyć, że można codziennie jeść mięso. Zdarzają mu się wpadki, jak wtedy, kiedy z nadmiaru zapału postanawia wyprasować sahowi skarpetki. Sah prosi, żeby zwracać się do niego po imieniu, co Ugwu wcale się nie podoba. Sah to Odenigbo, wykładowca na uniwersytecie w Nsucce, ma się do niego właśnie wprowadzić jego nowa dziewczyna Olanna, córka prezesa z Lagos, pochodząca z plemienia Ibo i kształcona w Londynie. W jej oczach ten dom, tak podziwiany przez Ugwe, wygląda bardzo skromnie. Olanna ma siostrę związaną z Anglikiem Richardem, który przyjechał do Nigerii rzekomo pisać książkę, w rzeczywistości sam nie bardzo wie po co, poza tym, że fascynuje go sztuka Ibów z dziewiątego wieku. Poznawszy bohaterów i ich relacje przechodzimy do końca lat sześćdziesiątych, przewrotów politycznych w Nigerii i bratobójczych walk. Giną właśnie Ibowie. W wyniku rozłamu powstaje Biafra, na fladze mająca tytułową połówkę żółtego słońca, ale czy to wystarczy, żeby powstrzymać działania wojenne?

Przejmująca, przeraźliwie smutna książka, otwarcie oskarżająca Brytyjczyków o spowodowanie tych krwawych zamieszek. To oni na siłę zjednoczyli Nigerię, aby była solą w oku Francuzów. Adichie pokazuje też, jak w jednej chwili może zmienić się świat. Olanna siedzi na werandzie u swojego byłego chłopaka Mohammeda (Hausy), popija zimny napój i śmieje się, kiedy ten każe jej natychmiast wyjeżdżać z miasta, bo doszło do zamieszek. "Olanna poszła za nim. Mohammed za bardzo się przejmuje. Przecież muzułmańscy studenci wiecznie przeciw czemuś protestują, jak nie przeciw temu, to przeciw tamtemu, i zaczepiają ludzi ubranych w stylu zachodnim, ale zawsze dosyć szybko się rozchodzą." Tym razem się nie rozeszli. I, o czym nieustannie zbyt łatwo zapominamy, to sąsiad zabije sąsiada - tak było zawsze, w każdej epoce, w każdej części świata. Rodzinę Olanny zabija Hausa Abdulmalik, z którym razem zajadali się trzciną cukrową i który obdarował Olannę skórzanymi klapkami.

Adichie z bezlitosną precyzją pokazuje potworność tułaczki wojennej, niepewność jutra, zagubienie, bezradność i brak reakcji wobec kolejnych śmierci. Widać tu wyraźnie, że potworności wojenne wcale nie wynikają z nienawiści czy ideologii, tylko z ogólnego przyzwolenia, zobojętnienia na wartości moralne, i z chęci postępowania tak jak inni. Zderza to z nieodległym światem, który milczał, kiedy oni umierali - to tytuł książki pisanej przez bohatera, fragmenty jej streszczenia przeplatają rozdziały. Dedykuje całość swoim dziadkom, którzy na tej wojnie zginęli. Bezsilnie nawołuje do pamiętania: ale co z tego. Wiemy przecież, że to samo zdarzy się kolejny raz. I kolejny.

Książkę podsunęła mi Zuzanka i bardzo dobrze uczyniła.2020-04-20 12:17:01 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem