DS magazine
Bertrand Russell

Opowiadania Hugo i Nebula: 2012

Nebulę i Hugo zdobyła niestety ”Papierowa menażeria” Kena Liu.

Do obu nagród nominowane były:
Nancy Fulda ”Movement”. Bardzo piękne opowiadanie o niemożności porozumienia. Narratorką jest dziewczynka cierpiąca na temporal autism, pewnie dlatego, że autorka nie chciała udawać wiedzy na temat autyzmu, bardzo słusznie. Dzięki temu udaje jej się skupić na nieadekwatności języka i słów do opisu przeżyć i odczuć. Mówi również o tym, że życie jest nieustanną zmianą. Wspaniałe do końca. Jakim cudem to przegrało z "Menażerią", wytłumaczcie mi proszę.

E. Lily Yu ”The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees”. Jak w tytule, bajka o osach kartografkach i pszczołach anarchistkach. Ładnie napisana, ale gdzie tu jakaś fantastyka..?

Tylko do Nebuli:
Adam-Troy Castro ”Her Husband's Hands”, po pierwszym zdaniu przypomniałam sobie, że ja to już czytałam, i przysięgłabym, że po polsku, ale żadne guglanie tego nie potwierdza. Pierwsze zdanie brzmi "Her husband’s hands came home on a Friday", a opowiadanie jest o tym, jak z żołnierza zostały tylko dłonie, umieszczone w systemie podtrzymywania życia i oddane żonie. Oraz o tym, jak ona sobie z tym radzi, albo nie radzi. Niesamowity pomysł, perfekcyjne wykonanie, zapada w pamięć. Naprawdę bardzo chciałabym się dowiedzieć, co robi na podium Ken Liu.

Tom Crosshill ”Mama, We are Zhenya, Your Son”. To też czytałam, a polski przekład był w "NF". Listy chłopca uczestniczącego w eksperymentach z VR i kwantami, coś między "Kwiatami dla Algernona" a "Grą Endera", ale mroczniej. Przewidywalne.

Aliette de Bodard ”Shipbirth” (”Statkorództwo”). Umysły statków kosmicznych rodzone przez kobiety, plus pozostałości mitologii azteckiej, plus zmiana płci. Czegoś tu jest za dużo, chociaż na pewno nie sensu.

David W. Goldman ”The Axiom of Choice”. Ach, więc to z tego kradła Caroline M. Yoachim w "Welcome to the Medical Clinic..." w 2017. Teoretycznie możemy po każdym akapicie podjąć decyzję, co dalej, w praktyce wyboru nie ma, co nie dziwi zważywszy tytuł. Sposób narracji drażni, co daje do myślenia. Niezłe, może lekko przegadane, tylko gdzie tu jakaś fantastyka? Jakakolwiek? (Wiem, Nebulę daje się za "speculative fiction", tylko że ten termin ma taki sens jak "tłusty olej". W definicji fikcji już zawiera się spekulatywność. Można dawać nagrodę za najlepsze opowiadanie w ogóle, ale proszę mnie w takim razie nie mamić fantastyką.)

Do Hugo nominowane były również:
Mike Resnick ”The Homecoming”  Do domu rodzinnego po latach wraca syn narratora, który jest nie całkiem człowiekiem. Dość ładne, bardzo oczywiste. Bardzo, bardzo oczywiste i oczywiście duszoszczypatielne. Jakaś fantastyka tu niby jest na odczepnego, ale nawet brzytwy Lema by tu nie trzeba było, rozpadłoby się od szturchnięcia patykiem Lema.

John Scalzi ”Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue”  Spoglądałam na to i szybko odwracałam wzrok, i tak dwanaście razy. Prolog cyklu (nieistniejącego)... fantasy... o smokach... nie zasłużyłam na taką karę! Uczucia wobec Scalziego też mam ostatnio mocno mieszane (chociaż jest on też autorem absolutnie obłędnych "Bożych napędów", nominowanych do Hugo 2009). Ale przemogłam się, i pierwsze trzy zdania mnie przekonały. A dalej jest na przykład tak “I may be a guard and a soldier, but I am not an uneducated man. I once spent three entire months in school. I am a man of science, and science tells us that an animal as large as a night dragon is meant to be simply cannot fly.” “There’s a group of us who meet weekly to discuss the vampire and werewolf threat that’s clearly being ignored in order to focus on flashy, implausible causes for our current troubles”. No dobrze, Scalzi trochę próbuje być Pratchettem, a w ogóle to był żart primaaprilisowy. Ale mógłby ewentualnie napisać tego więcej.

2011 <-->  2013

2018-03-08 09:26:20 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem