DS magazine
Bertrand Russell
Nominacje do Hugo i Nebuli za opowiadanie: 2017
Zdobywców Hugo opisałam, czytam w związku z tym krótkie opowiadania nominowane do Hugo i Nebuli.

W 2017 Nebulę zdobyło to samo opowiadanie co Hugo, Amal El-Mohtar "Seasons of Glass and Iron".

Do obu nagród nominowane były również:

Alyssa Wong ”A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”. W połowie chciałam przestać, kontynuowanie wymagało sporego samozaparcia. Pierwszoosobowa narratorka obwinia się za śmierć siostry, powraca w czasie raz po raz próbując zrobić coś inaczej, ale nic się zmienić nie da, nawet jeśli rozdziera niebo, powoduje pożar, niszczy świat, i takie tam malownicze przeżycia poetycznie uzewnętrznione na wielką skalę. Nawet ładne, ale jestem na to zbyt racjonalna, za dorosła - albo po prostu dorosła. Poza tym Atkinson zrobiła to lepiej.

Brooke Bolander ”Our Talons Can Crush Galaxies”. Bardzo zwięzła, co zawsze jest zaletą, bardzo energetyczna opowieść o ofierze, zemście i opowieściach. Przekonała mnie bardziej niż Alyssa Wong.

Nominacje tylko do Hugo:

N.K. Jemisin ”The City Born Great”. Narrator śpiewa miastu. Pomysłowe, bardzo lubię jej wyrazisty styl, egzaltowany, ale wyważony. Słabsze pod koniec.

Carrie Vaughn ”That Game We Played During the War”. Calla jest być może pierwszą obywatelką Enith, która idzie przez plac w Gaant nie będąc więźniem, bo właśnie skończyła się wojna. Gaantowie są telepatami, Enithczycy nie. Mamy bardzo praktyczny opis organizacji społeczeństwa telepatów, na przykład w szpitalu nie ma dzwonków do wzywania pielęgniarek. Jak również "they did not have any games at all that required strategy or bluffing. There was no point." Lecz Calla spotyka swojego byłego pacjenta i grają w szachy. Bardzo piękne opowiadanie.

Tylko do Nebuli:

Barbara Krasnoff ”Sabbath Wine”. Brooklyn, 1920. Dziewięciolatka chce zaprosić swojego nowego kolegę na szabasową kolację. Problem w tym, że od paru miesięcy jest prohibicja i nie da się kupić szabasowego wina, ojciec Malki wybiera się na jego poszukiwanie. Właściwie powinnam była się domyślić dość oczywistej puenty, ale jakoś mnie zaskoczyła.

Sam J. Miller ”Things With Beards”. To jest ciąg dalszy nominowanego w 2011 opowiadania Wattsa "The Things". Gapiłam się na to nie mogąc uwierzyć, że ktoś w ogóle wpadł na tak szaleńczy pomysł. Mocną stroną tekstu Wattsa jest pierwszoosobowa narracja, czego Miller nie podjął, chcąc pokazać jak to wyglądało z zewnątrz (tylko kogo to właściwie obchodzi). Wyszedł bladawy horror z walką rasową w tle i z przesłaniem, że wszyscy nosimy w sobie potwory, aha. Watts osobiście napisał pod tym komentarz, że trafił na to przez przypadek, i że "seriously fucking brilliant" (ale co niby miał napisać, nic innego mu nie wypadało).

A. Merc Rustad ”This is Not a Wardrobe Door”: ładny pomysł wyjściowy, dziewczynka pisze listy, bo drzwi w jej szafie są zepsute i nie może przejść do świata, w którym przedtem bywała. Jej przyjaciółka z drugiej strony wyrusza na wyprawę, żeby odkryć, co się stało. Niestety narracja zaraz się psuje i robi się z tego taka bzdurka, jakie pisują fantazjujące dziesięciolatki.

Caroline M. Yoachim ”Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station | Hours Since the Last Patient Death: 0”  po każdym akapicie trzeba podjąć decyzję, co dalej zdarzy się czytelnikowi wcielającemu się w rolę osoby ludzkiej szukającej pomocy medycznej na stacji orbitalnej między Saturnem i Uranem. Przezabawne i złośliwe.

2016 <--> 2018

2017-09-29 09:08:23 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem