DS magazine
Bertrand Russell
"Mapa i terytorium" Michel Houellebecq
Nie jestem w stanie udzielić żadnej odpowiedzi na pytanie (zadaję je sama sobie), dlaczego do tej pory nie czytałam niczego Houellebecqa. Najbliżej prawdy będzie zapewne przypuszczenie, że było jak z Orbitowskim - przecież wiem, że to dobry pisarz, po co jeszcze będę go czytać? Wcale nie muszę. Oraz w każdej chwili mogę. "Cząstki elementarne" leżą na mojej komodzie od jakichś ośmiu lat, i położyłam je tam z myślą, że zaraz przeczytam, nie warto chować do biblioteczki. A teraz mam poczucie, że skoro tyle tam leżały, to niech leżą dalej, najwyraźniej znalazły swoje miejsce w strukturze wszechświata. Mam też od lat inne książki na kindlu, ale zawsze były kolejne pilniejsze lektury. W końcu jednak otworzyłam "Mapę i terytorium".

Jed Martin, malarz, pracuje nad kolejnym płótnem z cyklu o zawodach, ma przedstawiać artystów, Jeffa Koonsa i Damiena Hirsta (z niejasnych przyczyn zawsze uważam, że ich nazwiska brzmią idealnie jak pisarzy sf i w pierwszym odruchu szukam w głowie, co oni napisali). W pierwszej części oglądamy jego przeszłość, od studiów - fotografował przedmioty metalowe, po pierwsze sukcesy, które odniósł robiąc zdjęcia map Michelina i zestawiając je ze zdjęciami satelitarnymi okolicy. Mapa jest ciekawsza od terytorium, tak brzmiał tytuł jego wystawy, z czym bym polemizowała, skoro nie zestawiamy jej z prawdziwym terenem, tylko z jego zdjęciem z wielkiej odległości. W każdym razie Jed odnosi sukces, związuje się z prześliczną Olgą, Rosjanką pracującą u Michelina (autor niestety nie pisze, z jakim akcentem mówiła). Potem przerzuca się na malarstwo olejne. To wszystko jest przeszłość, w powieściowej teraźniejszości natomiast szykuje mu się kolejna wystawa, do której opis w katalogu móglby napisać znany autor Michel Houellebecq, w drugiej części Jed więc leci do niego do Irlandii. Zastaje tam ponurego typa wyraźnie w ciężkiej depresji, ten jednak jest miły, i godzi się na współpracę. W Irlandii natomiast na każdym kroku są Polacy, bohater zauważa, że żyjemy w dziwnych czasach, w których (z racji bezpośrednich połączeń lotniczych) Katowice są bliżej Shannon niż Madryt. W ogóle obserwacje społeczne są mocną stroną tej powieści. Jest też inkrustowana prawdziwymi francuskimi postaciami publicznymi, niekoniecznie we własnej roli. Pojawia się tu na przykład Frédéric Beigbeder.

W części trzeciej zupełnie zmienia się punkt widzenia, Jed znika, bohaterem jest tutaj policjant z dochodzeniówki. Właściwie ma się wrażenie, że nagle czytamy inną książkę, kryminał. W dziesiątym rozdziale wracamy do Jeda i będziemy go śledzić już do końca, który jest z kolei sf.

Bardzo dobrze napisana powieść, oryginalna, i wymykająca się prostym podsumowaniom. Autor porusza mnóstwo różnych tematów, ale potrafi z tego wszystkiego stworzyć spójną całość. Na tyle, na ile życie ludzkie w ogóle może być spójne: ponieważ ta książka jest mapą życia Jeda Martina, a zgodnie z aforyzmem Alfreda Korzybskiego, mapa nie jest terytorium. Tym samym Houellebecq przyznaje, że stworzył tylko pewien model świata, którym można się posługiwać, aby odnaleźć drogę, zrozumieć mechanizmy funkcjonowania, ale który nie rości sobie pretensji do kompletności. Zaskakujące, bardzo samoświadome podejście.

2019-01-08 08:59:47 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem