DS magazine
Bertrand Russell
Lustrzany świat Melody Black
Jak dobrze znacie swoich sąsiadów? Z imienia, nazwiska, czy tylko z widzenia? Pójdziecie pożyczyć od nich cukier, czy nawet się sobie nie kłaniacie?

Abigail Williams, młoda londyńska dziennikarka, idzie pewnego wieczoru do sąsiada, nieszczególnie dobrze sobie znanego, pożyczyć puszkę pomidorów. Nikt jej nie otwiera, ale ze środka słychać telewizor, Abby więc wchodzi. I znajduje zwłoki. Mógłby to być niezły punkt wyjścia do kryminału, jednak to zupełnie nie ten gatunek. Ta przypadkowa, przedwczesna śmierć będzie miała w książce znaczenie tylko ze względu na wpływ, jaki wywiera na bohaterkę. Abby nazajutrz ma przeprowadzić wywiad z poetką Mirandą Frost, nie pójdzie jej dobrze, ale to będzie punkt wyjścia do dalszych wydarzeń i rozmyślań o liczbie Dunbara: według jego badań naukowych jesteśmy w stanie utrzymać znajomość tylko z 150-cioma osobami. Powyżej tej liczby obojętniejemy. Dlatego społeczności historycznie nie przekraczały tego progu, a nawet dzisiaj Amisze natychmiast dzielą się na dwie wioski, jeśli jedna przekroczy tę liczebność. Dlatego śmierć niemal anonimowego sąsiada nie porusza nas tak, jak powinna. W tle obiad rodzinny, z bogatym tatusiem i jego nową dziewczyną, trzydziestoletnią francuską modelką.

O bipolarze wiem sporo, tyle ile można wiedzieć nie doświadczywszy tego osobiście, ze szczerych, szczegółowych, bardzo inteligentnych i świetnie napisanych notek holenderskiego kowala. Błyskawicznie się więc zorientowałam, dokąd zmierza autor i nawet się skrzywiłam, że teraz będzie aż do końca opisywał stan manii, a na końcu radośnie postawi diagnozę. Nie. Bohaterka szybko trafia do szpitala, leczenie jest przedstawione bardzo realistycznie, i to też jeszcze nie jest bynajmniej koniec.

Początek jest zabawny, a dalej jest gorzko, chwilami przerażająco, ale bardzo prawdziwie, i niesłychanie wciągająco - w dodatku zaskakująco aż do końca, choć nic tu, czego samo życie nam nie przyniosło. Ta powieść jest w specyficzny sposób nierówna, na początku lekka i zabawna, potem zupełnie zmieniająca ton. To mógł być celowy zabieg, dodatkowe odzwierciedlenie dwubiegunowych wahań nastroju - nie musiał, ale to wcale nie szkodzi książce; przeciwnie, jeszcze bardziej pozwala uwierzyć w całość. Trochę przypomina mi to pisarstwo Marian Keyes, ale u niej byłby od razu gotowy odpowiedni facet i wszystko oczywiście kończyłoby się dobrze. Gavin Extence jest prawdziwszy, aż boleśnie autentyczny. Abby jest bardzo ludzka, ze swoimi wadami i problemami, do których się przyznaje. Przeczytałam wzmiankę o tej książce u Barbarelli, Amazon akurat sprzedawał za 0,99€, to jest zdecydowanie najlepsza książka, jaką można mieć za te pieniądze, a nawet i za dziesięć razy tyle byłoby warto. A to jest jego druga powieść, ta najtrudniejsza. Muszę przeczytać debiut, natychmiast.


2016-09-12 09:26:41 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem