DS magazine
Bertrand Russell
Jonathan Strange i pan Norrell
To kolejna książka, której tytuł znam od lat (powieściowe Hugo 2005 i parę innych nagród), a której przeczytanie odkładałam również od lat, myśląc, że to znowu jakaś tam fantasy, o magach, pewnie taki Harry Potter dla nie całkiem dorosłych... Nic bardziej mylnego. Owszem, to jest o magach, natomiast to jest wiktoriańska powieść o magach, i Clarke kupiła mnie natychmiast całkowicie. Rzecz dzieje się w początkach XIX wieku, magowie wyłącznie studiują magiczne księgi zamiast cokolwiek praktykować, aż okazuje się, że jest taki, który owszem - praktykuje. To pan Norrell. Drugi bohater tytułowy pojawia się dość późno, za to od razu włącza się do akcji. Jego pomoc okazuje się niezbędna w trakcie wojen napoleońskich, choć w pierwszej chwili Wellington oznajmia, że bynajmniej nie potrzebuje maga i ten będzie musiał mocno się natrudzić, żeby udowodnić własną przydatność. W tle tajemniczy dżentelmen o włosach jak puch ostu snuje swoje złowrogie knowania, oraz przewija się parę innych intryg drugoplanowych.

Nie wiem, co zachwyca mnie w tej powieści najbardziej, a jest z czego wybierać. Przede wszystkim magii można tutaj zwyczajnie nauczyć się z ksiąg, jest częścią życia, w szkole uczy się jej historii, a prawie nikt się nią nie zajmuje, bo nie ma ochoty. Coś jak fizyka, wszyscy uczymy się w szkole podstaw i teorii, ale żeby jakiś praktyczny użytek z niej zrobić, to tylko wybrańcy. Magia w ogóle jest bardziej ciężką pracą niż darem, bardziej na sposób Le Guin niż Tolkiena z jego machnięciem różdżką. Następnie bohaterowie, są zachwycający - oraz irytujący - w swojej zmienności i pełnowymiarowości. Relacja łącząca Strange'a i Norrella jest skomplikowana, zmienia się w czasie, ani to wrogowie ani przyjaciele, żadnej tu łatwej jednoznaczności. Potem Anglia i jej historia, Clarke powtarza tysiąc razy, że chodzi tu specyficznie o magię angielską. I w końcu miłość do ksiąg, historia - alternatywna, ale jednak solidny kawałek historii, stylistyka, Król Kruków,  aluzje literackie, pomysłowość, dygresje, opowieści, przypisy, przypisy, przypisy (z nich samych mogłaby parę opowiadań wykroić, jest ich 187: ktoś, kto tak kocha przypisy, musi być moją bratnią duszą), wszystko!

Autorka fantastycznie godzi tajemnicze i niepojęte z przyziemnym i codziennym, ta mieszanka przywodzi na myśl dziewiętnastowieczną opowieść niesamowitą, ale jest swoista i oryginalna. Najlepiej chyba podsumowuje jej klimat fragment, w którym Wellington pyta powątpiewająco, czy mag może zabić magią człowieka, na co Strange odpowiada, że mag pewnie tak, natomiast dżentelmen nie powinien. Clarke doskonale panuje nad materią swojej powieści; mimo specyficznej drobiazgowości i braku wyraźnej akcji, ani przez chwilę nie nudzi czytelnika. A wręcz ze dwa razy mnie zaskoczyła, ale nic w tym dziwnego: tu jak w życiu, nie wiadomo co za chwilę się stanie. Jest znakomita aż do dramatycznej, świetnie wyważonej końcówki. Mimo objętości miałam niedosyt, czytałabym dalej.


2018-01-31 09:16:45 Komentuj (2)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem