DS magazine
Bertrand Russell

Jo Walton "Wśród obcych"

Znajoma, która dawno temu czytała ten blog, odezwała się do mnie z pytaniem, czy czytałam Jo Walton "Wśród obcych", bo podobałoby mi się. Nie słyszałam nawet o tym, poszłam rzucić okiem na streszczenie, wystarczyło mi pierwsze zdanie brzmiące "nastolatce wróżki pomagają się odnaleźć wśród obcych". Wytrzeszczyłam oczy i postanowiłam poważnie przemyśleć wizerunek, jaki mogę mieć w internecie. Znajoma mimo mojego braku entuzjazmu jednakże nalegała i książkę mi dostarczyła. Sprawdziłam, że rzecz dostała Hugo i Nebulę. Nebulę cokolwiek przestałam poważać po Vandermeerze, ale ostatecznie było warto ten cykl przeczytać. Poza tym darowanej książce nie patrzy się w bity. Otworzyłam.

To nie jest możliwe, żeby ktoś napisał książkę o mnie. To znaczy, oczywiście, "Powrót z gwiazd" jest o mnie, jestem też kapitanem Marchewą, niektórymi Muminkami, i tak dalej; ale żeby ktoś wziął piętnastoletnią dees i napisał o niej książkę, tego jeszcze nie było. "Wśród obcych" to dziennik walijskiej nastolatki (w roku 1979), która trafia do nieznanego sobie ojca i angielskiej szkoły z internatem - i czyta, głównie sf, ale nie tylko. Prowadzi dziennik, który wygląda prawie dokładnie jak mój z tamtego okresu:
znalazłam bibliotekę
Ojciec miał na półce Delany'ego
pożyczyłam kolejne 5 książek
wypożyczenia międzybiblioteczne to najwspanialsza rzecz na świecie
do poczekalni lekarskiej wzięłam ze sobą niestety tylko trzy książki.
Czyta LeGuin i "Babel-17", uwielbia "Władcę pierścieni", lubi Silverberga i Heinleina, czyta "Maga", i "Zdobywam zamek", i "Córkę czasu" Josephine Tey, i Jamesa Tiptree, Dicka i "Diunę" i "Kocią kołyskę" Vonneguta, i dostaje "Autostopem przez galaktykę", które właśnie wyszło. I ma o nich to samo zdanie co ja. I ma ten sam cytat z Wergiliusza, który ja miałam wpisany w moim dzienniku mając lat 15. Wytrzeszczałam oczy, mówiąc do kindla na głos, że to niemożliwe, niemożliwe, to jakaś pułapka, sio z mojej głowy, niemożliwe, żeby w innym czasie, w innym miejscu, żyło moje alter ego. Tylko matematycznego umysłu jej brakuje, ale nie można w końcu mieć wszystkiego. Ma zwolnienie z wfu i w tym czasie siedzi w bibliotece szkolnej, zaprzyjaźniając się z bibliotekarką, to też skądś mi znane. Zachwycające i podejrzane. I tylko Lema mi brakowało wśród lektur Morwenny, niestety (choć jej dziadek jest polskim Żydem). Cała reszta to hołd złożony fantastyce, z tą miłością, jaką tylko my, szaleni wielbiciele nieznanych światów, odczuwamy. Wzruszona dogłębnie, jednocześnie straszliwie rozpaczałam, że nie mogę mieć znowu 15 lat i przeczytać tego wszystkiego pierwszy raz (z drugiej strony Pratchetta, Stephensona i Scotta Lyncha jeszcze wtedy nie było, coś za coś).

Aha, wróżki. Wróżki są, fakt. Ale nie przeszkadzają. Magia w ujęciu Walton jest bardzo dyskretna, żadnych skodyfikowanych reguł, szkół ani różdżek. Morwenna po prostu wie, co należy zrobić. To brzmi bardzo realistycznie. Samej akcji, gdyby ją skondensować, nie starczyłoby nawet na porządne opowiadanie, i jest mocno przewidywalna, bo to w zasadzie kolejna powieść o dojrzewaniu; ale nie o to tu wcale chodzi i nie na tym polega olbrzymia radość z lektury. Rozumowo nie dałabym jej żadnej Nebuli, za to uczuciowo - wszystkie możliwe nagrody z kolejnych trzech lat. Może na tym właśnie polega sens fantastyki: zachwycać nas tam, gdzie już naprawdę nie spodziewaliśmy się żadnej możliwości zachwytu.

2016-07-08 09:39:42 Komentuj (3)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem