DS magazine
Bertrand Russell
Dziennik Agnieszki Osieckiej 1954-55
Siedemnastoletnia Agnieszka Osiecka na początku roku 1954 robi kurs na prawo jazdy, do którego musi się uczyć o półośkach, chodzić na warszaty z odpowietrzania hamulców, rozmontowywania chłodnicy i grzebania przy instalacji elektrycznej, a na egzaminie wyjaśnić różnice między dwu- i czterotaktem, podać skład chemiczny elektrolitu i opisać budowę gaźnika. Pokażcie mi dzisiaj siedemnastolatka, który to wszystko opanowałby tylko po to, żeby jeździć autem. Poza tym rozpacza nad swoim brakiem praktyki językowej, zwłaszcza jeśli chodzi o francuski, po czym pisze akapit w tym języku, owszem, z błędami, ale całkiem składnie i zrozumiale. Z angielskiego i niemieckiego jest zadowolona, po rosyjsku czyta ukochanego poetę - Puszkina, i zamierza jeszcze kupować włoską "Unitę". Czyta, chodzi do teatru (gdzie się wdziera bez biletów, mimo obecności milicji, muszę przyznać, że to są ustępy niewyobrażalne jak ze sf), kocha się w Januszu, chociaż widzi jego wady. Właściwie bardziej sobie to zakochanie wmawia, bo jej się ten romantyczny stan podoba, co się potwierdza za chwilę, kiedy go rzuca dla Ryszarda. I tu dopiero robi się śmiesznie. Mimo upierania się przy miłości Agnieszka odmawia pójścia z nim do łóżka (co następnie będzie całymi miesiącami rozdrapywać), mimochodem zapisuje, że całuje dużo gorzej niż Janusz, a w którymś miejscu wspomina wręcz o fizycznej odrazie. Odrzucony Ryszard twierdzi, że kocha się w innej, niedostępnej, Agnieszka płacze, że jej nie kocha i notuje pomysł zrobienia sobie z nim dziecka, co jej na szczęście błyskawicznie przechodzi. Żali się, że ona najchętniej by flirtowała, a oni od razu chcą się żenić, i cieszy się, że nie ma większego temperamentu, bo by była niezłą kurtyzaną. A potem, w lecie 1955, poznaje Witka - Witolda Dąbrowskiego, w którego tłumaczeniu (wraz z Ireną Lewandowską) czytałam "Mistrza i Małgorzatę", ale to było dużo później. I notuje swoje zdumienie, kiedy w końcu odkryła, czym jest prawdziwe zakochanie.

Z matką dogaduje się słabo, ale to widać bardziej między wierszami, omija ten temat. Musiało ją przerastać cierpienie matki porzuconej przez ukochanego męża, podejrzewam też, że miała nie całkiem uświadamiane pretensje o brak wsparcia ze strony córki. W którymś momencie Agnieszka napomyka też o swojej pracy w gazecie, gdzie pisuje recenzje, potem w zeszytach notuje bruliony kolejnych artykułów. I poznaje Dygatów, Kobielę, Zbyszka Cybulskiego, pomaga malować Franciszkowi Starowieyskiemu (wielokrotnie żałując, że sama nie ma talentu malarki). Zaczyna ten tom podlotek, kończy już dojrzała kobieta, rozważająca propozycje małżeństwa, zarabiająca pieniądze i -w końcu - pisząca piosenki, w tym czasie nawiązuje bowiem współpracę z STS.

Redaktorka zdecydowała o włączeniu do wydania praktycznie całości zapisków Osieckiej z tamtego czasu, mamy więc zwłaszcza pod koniec całe strony zupełnie niezrozumiałych skrótowych haseł czy wyrazów, albo fragmenty korespondencji ze znajomymi. Mam wątpliwości, czy to było potrzebne. Pominięte są na szczęście notatki z wykładów. Połowę tomu zajmują poza tym przypisy, wiele bardzo ciekawych, ale są też wyjaśnienia, co to są Sukiennice oraz Luwr.

2018-04-16 09:40:40 Komentuj (2)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem