DS magazine
Bertrand Russell

"Dom nad jeziorem" Kate Morton

Poszukiwałam jakiegoś czytadła, znalazłam "Dom nad jeziorem" Kate Morton, w nadziei na coś pokroju całkiem przyzwoitego "Strażnika tajemnic" . Niestety to już czytadło klasy C, co mnie zmartwiło, bo to książka nowsza (2015) od "Strażnika", ta ewolucja przebiega w złą stronę.

Sadie Sparrow, trzydziestoletnia londyńska policjantka, zostaje wysłana na przymusowy urlop, ponieważ przekroczyła swoje uprawnienia kontaktując się z prasą w sprawie porzuconego dziecka. Jedzie do dziadka do Kornwalii, jest 2003. Równolegle oglądamy pobliskie miejsce w roku 1933, mianowicie dom nad jeziorem, zamieszkiwany przez arystokratyczną rodzinę Edevane: matka, ojciec, szesnastoletnia Alice, która pragnie zostać pisarką, jej dwie siostry i najmłodszy niespełna roczny beniaminek Theo. Chwilę później Theo zniknie porwany, a we współczesności Sadie trafi na ślad tamtej nigdy niewyjaśnionej sprawy. Dowiemy się też, że Alice jest bardzo już wiekową, ale nadal aktywną sławną autorką kryminałów.

Dalej wiadomo: Morton podsuwa umiejętnie kolejne fałszywe tropy (to, co przemilczała, pozwoliło mi się dość szybko zorientować, kto porwał chłopczyka, ale do odkrycia całej intrygi było mi bardzo daleko). Poza tym zastanawiało mnie długo, dlaczego jest tak duży odstęp czasowy między przeszłością a współczesnością, co na przykład zmusza 86-letnią kobietę do biegania po lesie (ja wiem, Morton sama nie miała jeszcze czterdziestki pisząc to, ale mogła zapytać kogoś bardziej doświadczonego). Rzecz spokojnie mogłaby się rozgrywać 10 lat wcześniej, czyniąc fabułę nieco mniej naciąganą. Rozumiem, że potrzebowała telefonu komórkowego - ale właściwie tylko w jednym momencie akcji i dałoby się go spokojnie zastąpić zostawieniem na siebie namiarów. Internet nie jest tu używany, idzie się do biblioteki i wysyła papierowe listy. No dobrze, musiała to tak wykombinować, żeby rodzaj pokrewieństwa się zgadzał (Złbqfml Oregvr avr zótłol olć qmvnqxvrz Fnqvr).

Za wciągnięcie w zagadkę płaci się natomiast koszt polegający na konieczności znoszenia ulizanych opisów oraz tłumnie porzucanych dzieci, które jednakże mają tłuste nóżki, są największym szczęściem ludzkości i rozstanie z nimi jest straszne i łamie serce, ale czego w końcu człowiek nie zrobi dla dziecka, nawet je porzuci, prawda. W każdym razie w świecie Morton. Oraz Kate, czy mogłabyś proszę raczej pokazać uczucia bohaterki zamiast je wyjaśniać prozą ? Kolejnym błędem autorki jest prąd elektryczny przepływający między palcami dwóch osób mających się ku sobie, i ja nie mogę takich rzeczy czytać, bo mam od tego ataki bruksizmu. Innym to, że jak bohaterka ma jakieś wrażenie, to wiemy z góry, że z pewnością będzie ono prawdziwe. Poza tym chwyty w rodzaju "Luke, jestem stryjecznym mężem twojej babci" są dobre w świecie Star Wars i tam powinny pozostać. Najlepsza z tego wszystkiego jest jeszcze trauma wojenna, zupełnie sensownie pokazana.

To mogłaby być nawet przyzwoita książka, jakby co nieco z niej wyciąć (co nieco, powiadam, nie więcej niż 50%), ale zdaje się, że jak autorka jest poczytna, to wydawnictwo ją zachęca do klepania i zwiększania objętości, bo pewnie można więcej na tym zarobić. Cóż, na kolejnej na mnie nie zarobią.


2018-04-06 09:58:52 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem