DS magazine
Bertrand Russell

"Diabeł i tabliczka czekolady" Paweł Piotr Reszka

Zbiór reportaży z lat 2006-2014. Jest tu jeden tekst, który mnie kompletnie zdruzgotał. Siódmy, o tym, że polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata się ukrywają, starają się dyskretnie pojechać na ceremonię wręczenia medalu. Boją się zawiści sąsiadów i podejrzeń, że razem z odznaczeniem dostali od Żydów jakieś pieniądze. Nie przyszłoby mi to do głowy w najkoszmarniejszych fantazjach. Jak strasznym człowiekiem trzeba być, żeby coś takiego w ogóle pomyśleć. Jak ci ludzie w ogóle mogą żyć ze sobą i z zawartością swojej głowy. Reszka zamieszcza opowieść 97-letniej Sprawiedliwej, która mówi, że to właściwie było mimo woli, przyszli i prosili o jedzenie, to dostali. Prosiła ich, żeby nie przychodzili, ale wracali.

Łączy się z tym tekstem reportaż "Podwórko", o gospodarstwie we wsi Rechta (lubelskie), gdzie pochowani są pomordowani przez Polaków Żydzi, którzy byli ukrywani w stodole. Ciała leżą po prostu przed obecnym garażem, "o tam, gdzie kombajn stoi". Problem polega na tym, że fundacja chce tam postawić pomnik upamiętniający, na co właściciele gospodarstwa nie bardzo chcą się zgodzić, "i kto później kupi gospodarstwo z cmentarzem?" Reszka wszystko to rzeczowo odnotowuje, nie ocenia, on jest w ogóle reporterem minimalistycznym, bardzo w moim guście, nawet tytuły rozdziałów są jednosłowne.

W pozostałych tekstach jest Polska. Po prostu Polska. Konsekrowana dziewica, co mnie w ogóle nie wzruszyło, dlaczego miałabym oceniać cudze wybory życiowe. Jak jej z tym dobrze, nikomu nie szkodzi - a przeciwnie, dzięki silnej wierze jest może nieco lepszą osobą - to niech się zaślubia Jezusowi choćby i tysiąc razy. To znacznie lepsze niż sekty. Reszka pisze o rzekomo leczących z homoseksualizmu, i nie wiadomo, śmiać się czy płakać. Można nawet uwierzyć w dobre chęci niektórych, tylko co z tego. Pisze też o siostrach betankach, zamkniętych w domu w Kazimierzu Dolnym, po tym jak przełożona generalna została odwołana, ponieważ zezwalała na seksualne wykorzystywanie zakonnic. To wydarzenia sprzed ponad 10 lat i chętnie bym się dowiedziała, co było dalej. Tak jak i w przypadku nastoletniego Piotrka, który zabił swojego rówieśnika Szymona, bo ten przez całe lata udawał jego dziewczynę Anię. Koszmarny, przejmująco smutny tekst, o samotności dzieci. Równie poruszający jest reportaż o woźnej, która zadzwoniła na policję z fałszywym alarmem o bombie w szkole - od tego się zaczyna, a potem dowiadujemy się, dlaczego. Podobną wymowę ma rozmowa z siedzącą w więzieniu zabójczynią pięciorga swoich noworodków. Dotkliwy jest jej żal, a najgorsze poczucie zmarnowanego życia, a przecież jej winy było tu najmniej. Nie całkiem jak w przypadku tego sześciokrotnego płatnego mordercy skazanego na dwa dożywocia, który z werwą oznajmia reporterowi, że przecież jest niewinny, a te wszystkie dowody były sfabrykowane.

Z tym o wstydzie Sprawiedliwych łączy się też reportaż o ludziach oddających swoje tragicznie zmarłe dzieci na przeszczepy, którzy również spotykają się z podejrzeniami o korzyści materialne, tu też nie wierzę, że to w ogóle piszę czarno na białym, i dobrze, że czytałam to na leżąco, bo inaczej musiałabym się szybko położyć. Bardzo dobry, bardzo poruszający zbiór reportaży.

2020-05-30 09:05:10 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem