DS magazine
Bertrand Russell

"Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki" Karolina Wasielewska

Słowo "computer" oryginalnie oznaczało kobietę zajmującą się obliczeniami, co wiedzą teraz już wszyscy dzięki filmowi "Hidden Figures". Programistkami pierwszego szeroko znanego koputera, Eniaca, było sześć pań, jeszcze w latach 40. W roku 1967 "Cosmopolitan" wskazywał programowanie jako zajęcie idealne dla kobiet. Niestety rok później dwaj panowie stworzyli przeznaczony dla rekrutacji test, który badał między innymi cechy charakteru idealne dla programistów, określone jako "nie lubi pracować z ludźmi". Tak zaczęli się tym zajmować wycofani nastolatkowie, tak powstał stereotyp, tak potem zaczęto reklamować komputery, konsole i gry mężczyznom (dopowiedziałabym jeszcze, że z pewnością kobiety siedzące i grające nie były dobrze widziane, powinny przecież zajmować się domem, dziećmi, i swoim śmiertelnie zmęczonym biurową pracą mężem). To w Stanach.

W Polsce natomiast informatyka po wojnie rozwijała się świetnie, budowano autorskie komputery o znakomitych parametrach, zaczęło się już w 1948 od utworzenia Grupy Aparatów Matematycznych w Państwowym Instytucie Matematycznym. W 1956 zaczęła tam pracować pierwsza polska programistka, Jowita Koncewicz. Aż do emerytury prowadziła pracownię komputerową na Wydziale Psychologii. Potem pojawiły się wrocławskie odry, wydawałoby się, że przed polską informatyką jest świetlista przyszłość, lecz w 1969 RWPG uparła się, aby państwa bloku socjalistycznego produkowały wspólnie jeden rodzaj komputera, na bazie ówczesnego IBM, o parametrach słabszych niż to, co istniało w Polsce. Również oprogramowanie miało być dostosowywane, a nie pisane autorsko. To zniechęciło do pracy w tej dziedzinie wiele zdolnych osób, a potem uzależniło nas od Zachodu.

Przewija się tu Wanda Rutkiewicz, pracująca w Instytucie Maszyn Matematycznych, chociaż jak wiadomo, choćby z jej biografii, praca przy biurku nie była jej priorytetem. Potem czytamy o kolejnych twórczyniach przyrządów pomiarowych, maszyn liczących, oprogramowania, mikrokomputerów. Alicja Kuberska konstruowała Odry, nie tylko potrafiła zaprojektować komputer, ale również naprawić dowolne urządzenie elektryczne. "Gdy w firmie z Warszawy doszło do rozległej awarii, poproszono nie o wsparcie techniczne, tylko konkretnie o Alicję". Pojawiają się tu też Grażyna Mirkowska i Andrzej Salwicki, zajmujący się logiką algorytmiczną, współtwórcy języka Loglan, jedynego polskiego języka obiektowego. Wszystkie te dziewczyny mają punkt wspólny: praktycznie każda w którymś momencie mówi, że proponowano jej doktorat czy awans, ale nie czuła się na siłach i była w ogóle zdumiona, że zaproponowano jej pracę z tak mądrymi ludźmi. Jakież to jest typowo kobiece, aż przykro się robi.

To wszystko pasjonujące życiorysy, w których nierozerwalnie splata się ówczesna burzliwa polityka i najnowsza wtedy technologia, o której Wasielewska opowiada szczegółowo, starannie, z umiarem. Nie mogłam się oderwać.

2020-07-12 09:36:28 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem