DS magazine
Bertrand Russell
"Bannerless" Carrie Vaughn

Nastawiałam się na tę powieść po osadzonych w tym świecie opowiadaniach (jak opowiadanie pod tym samym tytułem u Dozois oraz nominowane do Hugo Amaryllis), które bardzo mnie ujęły. Dystopijne post-apo: kilkadziesiąt lat po upadku cywilizacji przetrzebiona ludzkość żyje w gospodarstwach rolnych bez prądu ani bieżącej wody, wymieniając się skromnymi towarami. Z przeszłości zachowali jedynie implanty antykoncepcyjne, wszczepiane wszystkim bez wyjątku dziewczynkom, gdy tylko zaczynają menstruować. Nadrzędnym bowiem przykazaniem jest tu umiar w rozmnażaniu. Na banner oznaczający pozwolenie na dziecko należy sobie zapracować: udowodnić, że gospodarstwo wyżywi kolejną osobę. "Wouldn't want anyone to get more that they'd earned, because that was what doomed the old world". Bannery przyznają rządzące lokalnie komitety (jak wspominałam przy okazji któregoś opowiadania, czytelnikowi z Europy Wschodniej natychmiast ciarki chodzą po plecach, ale autorka tych skojarzeń nie ma). Poza nimi są tu również niezależni inwestygatorzy w specjalnych brązowych strojach, i bohaterka powieści Enid jest właśnie kimś takim. Zajmuje się głównie nieplanowanymi (bannerless) ciążami, ale tym razem należy rozwikłać sprawę podejrzanej śmierci. Morderstwa się tu zdarzają bardzo rzadko, ludzi jest i tak mało, a w zasadzie nie ma się niczego, czego mogliby pragnąć inni; a jednak. Emocje nadal rządzą ludzkością.

W połowie książki mamy nieco więcej wyjaśnień, jak wyglądał Upadek. Nie było jednej wielkiej katastrofy: była epidemia, która zdziesiątkowała ludność, i kiedy nadeszły huragany, nie było komu naprawiać i ratować. To bardzo prawdopodobna wizja. Zastanawiam się tylko, co z resztą świata: mamy aby pewność, że Chińczycy albo Europa nie przetrwali lepiej, nie rozmnażają się na potęgę, nie rozwijają technologii i nie spadną nam za chwilę na kark? Nikt się tym jakoś nie martwi. Poza tym nawet przy zwykłym zastępowaniu pokoleń każda kobieta powinna mieć właściwie pewność, że swoje dwa bannery otrzyma. Skąd ta ciągła powszechna obawa, że nawet na jeden nie zasłuży?

Oglądamy tu dwutorowo Enid, w jednym wątku powieściowe "teraz", w którym prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci, w drugim jej przeszłość jako nastolatki, a potem wchodzącej w życie dziewczyny. Już w opowiadaniach i w cyklu o Kitty Vaughn interesowała się głównie ludźmi, ich relacjami i odnajdywaniem się w nieidealnym świecie. Tutaj to też jest główny temat i kolejny raz jest to zrobione świetnie. Vaughn ma dar konstruowania niezwykle plastycznych światów. To jest ten przypadek, kiedy odkłada się książkę i ze zdumieniem patrzy na świat z elektrycznością i asfaltem: przez ostatnią godzinę tego przecież nie miał. Jest coś niezwykle pociągającego w tej wizji pokornego, oszczędnego życia w harmonii z naturą. Wchodzę do sklepu, staję oszołomiona nadmiarem wszystkiego i świadomością, że on nie oznacza braku ludzi głodnych na tej planecie. To się z całą pewnością źle skończy. Czy Vaughn zmieni mnie w ekoterrorystkę? 

W powieści pojawia się postać ciotki Kath, już bardzo wiekowej, kiedy Enid jest nastolatką. Jako młoda dziewczyna była bohaterką opowiadania "Where would you be now" opowiadającego o pierwszych latach po Upadku.


2018-09-05 17:21:18 Komentuj (0)

---

Stopka redakcyjna
Jeśli mnie znasz
Jak żyć?
Żyć czy mieć?
Motto na całe życie
O feminizmie
RSS

Prasa codzienna
Dzienniki i tygodniki
Teklak
Lumpiata
Towary Mieszane
Kaczka
Nie tylko Musierowicz
Supermarket
Matka Sanepid
Z piekła rodem
Daisy
Batumi
Zuzanka
Bajeczki z Ikei
A kocica
Zakurzona
Radziecki
Odwodnik
Wróciła z BuenosAires
Radziecki
Mignona
Żona No. 1
Ola
Barbarella

Prasa zagraniczna
Amerykanka w Krakowie
Żyrafa w Izraelu
Sistermoon w Irlandii
Anglik w Polsce
Margot w Irlandii
A.I.w Szwajcarii
Janina
Amsterdam
Stardust w NY
Nina w Urugwaju
Dudla

Pożółkłe kartki
Paradowska
Zimno i Troje
Małgośka
Filip na Fiji
Małe Szopy
Nie śpią
Szyper
Magiczna biblioteka
W kątku z książką
Prawdziwy dr House
Melissa
Chustka Joanny
Nowojorskie gadanie
Żydóweczka w Nowym Świecie
Maraska
Passentówna
Emigracyjny
Żydóweczka
Wawrzyniec P.
Wawrzyniec 2.0
Miski do mleka
Quijote


Magazyny ilustrowane
Oglądanie tego boli
Pokropka
Submachiny
Ouverture Facile
Kotecki
Inne kotecki
Aaaby-sprzedac
Killer sudoku
Garfield
User Friendly
Dilbert


Numery archiwalne


Indeks książek
O książkach na bieżąco
O książkach archiwalnie
O filmach na bieżąco
O filmach archiwalnie
O Paryżu na bieżąco
O Paryżu archiwalnie
Polka we Francji: teraz
Polka we Francji: dawniej
Poza domem